profil

Słownik Frazeologiczny

Angielski Angielski Ebook 155
Biologia Biologia Przewodnik 468
Biologia Biologia Ebook 151
Chemia Chemia Przewodnik 555
Chemia Chemia Przewodnik 132
Fizyka Fizyka Ebook 277
Geografia Geografia Ebook 100
Gramatyka polska Gramatyka polska Ebook 147
Historia Historia Przewodnik 190
Literatura Literatura Ebook 142
Motywy literackie Motywy literackie Słownik 999
Niemiecki Niemiecki Ebook 113
Pisarze Pisarze Słownik 184
Postacie historyczne Postacie historyczne Słownik 181
Słownik etymologiczny języka polskiego Słownik etymologiczny języka polskiego Słownik 7783
Słownik Frazeologiczny Słownik Frazeologiczny Słownik 6690
Słownik języka polskiego Słownik języka polskiego Słownik 804
Wiedza o społeczeństwie Wiedza o społeczeństwie Przewodnik 200
o
# a b c d e f g h i j k l m n o p r s t u w y z
poleca25%

o (całe) niebo lepiej

Kategoria: Niebo

‘znacznie lepiej, bez porównania lepiej; korzystniej, pomyślniej’; wyr. określ., relig.; Miliony Polaków prowadzi własne interesy, nie mając ani służbowego samochodu, ani komórki, ani sekretarki i radzą sobie o niebo lepiej od was. – „Fakt”.

polecab/d

o chlebie i wodzie

Kategoria: Woda

poleca61%

o chlebie i wodzie

Kategoria: Chleb

‘jedząc tylko tyle, aby przeżyć; żyjąc oszczędnie, biednie’; wyr.określ.; Trzymali go w tej celi przez dłuższy czas o chlebie i wodzie. – Internet; Trudniej, niż żyć o chlebie i wodzie/jest znaleźć sposób… na siebie. – za J. Liberkiem.

poleca67%

o głodzie i chłodzie

Kategoria: Głód

poleca75%

o głodzie i chłodzie

Kategoria: Chłód

‘cierpiąc niedostatek, znosząc niewygody’; wyr. określ.; Przeżył przecież taką noc,/kiedy zniknął dom, w którym były wszystkie jego obrazy./Malowane o głodzie i chłodzie/przez czterdzieści lat. – A. Świrszczyńska.

poleca34%

o kant dupy rozbić

Kategoria: Kant

poleca85%

o kant dupy rozbić

Kategoria: Dupa

‘o czymś beznadziejnym, zepsutym, zniszczonym’; wyr. określ.,wulg.

poleca67%

o mały figiel

Kategoria: Figiel

‘niewiele brakowało, prawie, nieomal’; wyr. określ. stp. figle‘ o sztuczkach czartowskich mamiących ludzi’; też ‘żarty, psoty’; słowo tylko polskie związane z magią; O mały figiel spóźniłbym się na dzisiejsze kolokwium. – zasłyszane.

polecab/d

o mały włos

Kategoria: Włos

‘o mało co, nieomal, niewiele brakowało’; wyr. określ.; Na dodatek ktoś chciał zabić Adka… i o mały włos by mu się to udało . – SE; Niedawno o mały włos zaręczyny zostałyby zerwane, kiedy Cameron zrobiła Austinowi awanturę (…). – „Angora”.

poleca20%

o rzut kamieniem

Kategoria: Rzut

poleca54%

o rzut kamieniem

Kategoria: Kamień

‘niedaleko, w pobliżu’; wyr. określ.

poleca67%

o sto osiemdziesiąt stopni

Kategoria: Stopień

‘radykalnie, w sposób zasadniczy’; wyr. określ. (zwykle w połączeniu z czas.: zmienić się ), nauka; Andrzej Lepper zmienia poglądy o 180 stopni: Balcerowicza można zostawić. – „Nowy Dzień”.

poleca38%

o wilku mowa

Kategoria: Mowa

poleca62%

o wilku mowa (a wilk tu/tuż)

Kategoria: Wilk

‘mowa o kimś, kto właśnie przychodzi’; fraza, starożyt. prawdopodobnie przysł. grec. spopularyzowane przez Plauta (III-II w. p.n.e.): Ecce tibi lupum in sermone – o wilku mowa , po nim zaś przez Terencjusza i Cycerona.

polecab/d

o własnych siłach

Kategoria: Siła

‘nie korzystając z niczyjej pomocy, polegając wyłącznie na sobie, samodzielnie’; wyr. określ.

poleca100%

Oaza

‘być osobą zawsze spokojną i opanowaną w każdej sytuacji’; zwrot, przyr.; Jesteś bardzo spokojny – ale to wcale nie znaczy, że nudny! Kiedy inni biegają zdenerwowani, Ty jesteś oazą spokoju. – „Victor J”; Bodek – anglista, oaza spokoju, ma anielską cierpliwość do dzieci. – „Nowy Dzień”.

Sprawdź także
poleca56%

obarczać kogoś winą

Kategoria: Wina

‘obciążać kogoś winą, odpowiedzialnością za coś, przypisywać coś komuś’; zwrot (por. zwalać winę na kogoś); Włoskie Centrum Studiów Europejskich obarcza euro winą za problemy gospodarcze Włoch (…). – „Wprost”.

poleca60%

Obawa

‘uspokoić kogoś, uciszyć uczucie niepewności i lęku; spowodować ustąpienie wszelkich obaw’; zwrot; Jan boi się sam wyjechać zagranicę. Muszę rozproszyć jego obawy. – Jęz.

poleca66%

obchodzić się z kimś, czymś jak z jajkiem

Kategoria: Jajko

‘obchodzić się z kimś z przesadną, nadmierną delikatnością, ostrożnością’; zwrot; Ileż można obchodzić się z panem prezesem jak z jajkiem. – Internet.

polecab/d

Obciach

‘skompromitować kogoś, przynieść komuś wstyd’;zwrot, pot. młodz.; (…) dzień później narobili im strasznego obciachu, przegrywając 1 : 3 „świętą wojnę”.

Sprawdź także
poleca69%

obejść się smakiem

Kategoria: Smak

‘nie osiągnąć tego, czego się pragnie, stracić możliwość zaspokojenia swoich pragnień, chęci, zrealizowania czegoś’; zwrot.

polecab/d

Obiad

Sprawdź także
polecab/d

Obiecanka

‘iron. o niepoważnej, mało wiarygodnej obietnicy’; wyr. rzecz.; Obiecanki-cacanki… Gospodarze oszczędzali kości (…). – „Fakt”.

Sprawdź także
poleca39%

obiecanki-cacanki

Kategoria: Obiecanka

‘iron. o niepoważnej, mało wiarygodnej obietnicy’; wyr. rzecz.; Obiecanki-cacanki… Gospodarze oszczędzali kości (…). – „Fakt”.

polecab/d

Obiecany

Sprawdź także
polecab/d
poleca50%

obiecywać gruszki na wierzbie

Kategoria: Wierzba

poleca70%

obiecywać gruszki na wierzbie

Kategoria: Gruszka

‘obiecywać rzeczy niemożliwe do spełnienia, nierealne’; zwrot, przyr.; Kto w naszej klasie, choć nie aktor, lubi grać główną rolę, chociaż nie muzyk, lubi grać pierwsze skrzypce i kłamać jak z nut, choć nie matematyk, zawsze wtrąci swoje trzy grosze, choć nie fryzjer, lubi dzielić włos na czworo, choć nie ogrodnik lubi obiecywać gruszki na wierzbie. O kim mowa?

polecab/d

obiecywać komuś złote góry

Kategoria: Obiecywać

poleca83%

obiecywać komuś złote góry

Kategoria: Góra

‘składać nierealne obietnice’; zwrot, bajki; Nie będę obiecywał złotych gór, bo mnie jeszcze ten ciężar złotych słów przygniecie – wypala na wstępie Łazarek.

poleca62%

obiecywać złote góry

Kategoria: Złoty

polecab/d

Obietnica

‘mało realne zapewnienia, obietnice niemające szans na urzeczywistnienie’; wyr. rzecz.; Nie wierz w obietnice bez pokrycia. – Radio Zet; On nie rzuca słów na wiatr i nie składa obietnic bez pokrycia. – „Prodoks”.

poleca44%

obietnice bez pokrycia

Kategoria: Obietnica

‘mało realne zapewnienia, obietnice niemające szans na urzeczywistnienie’; wyr. rzecz.; Nie wierz w obietnice bez pokrycia. – Radio Zet; On nie rzuca słów na wiatr i nie składa obietnic bez pokrycia. – „Prodoks”.

poleca73%

obiło się coś komuś o uszy

Kategoria: Ucho

‘ktoś coś zasłyszał, nie zwracając na to uwagi, ktoś coś usłyszał mimochodem, niedokładnie’; zwrot; Jakiś miesiąc temu obiło mi się o uszy, że się rozstali, ale nie myślałam, że to prawda. – Internet.

poleca100%

objąć/trzymać/przejąć ster władzy

Kategoria: Władza

‘objąć, przejąć rządzenie, zacząć rządzić, sprawować najważniejszą władzę i kontrolę nad rządami’; zwrot, maryn.; Po jego śmierci ster władzy przejął jej wiceprzewodniczący (…). – „Ozon”; Gdyby ster władzy objął ktoś spoza rodziny, mógłby pokusić się o ustępstwa wobec USA. – „Ozon”.

poleca40%

oblać egzamin

Kategoria: Egzamin

‘nie zdać egzaminu’; zwrot, szkol.; Na roku rozpacz, połowa z nas oblała egzamin z matematyki. – Internet.

poleca34%

oblać się zimnym potem

Kategoria: Zimny

poleca77%

oblać się/zlać się zimnym potem

Kategoria: Pot

‘spocić się ze strachu, przerazić się czegoś, doznać gwałtownych emocji’; zwrot; Gdy usłyszałem głos nauczyciela, oblałem się zimnym potem.

polecab/d

obliczać/przeliczać głosy

Kategoria: Głos

‘ustalać wyniki głosowania na podstawie przeliczenia głosów’; zwrot; Po dwudziestej, czyli po zakończeniu wyborów, wszystkie komisje przystąpiły do obliczania głosów. – TVP 1.

polecab/d

Oblicze

‘dwie różne strony czegoś, dwa aspekty jakiejś sprawy; o czyimś dwuznacznym, zmiennym postępowaniu, sposobie bycia, charakterze’; wyr. rzecz., mitol.; Janus – rzym. bóg słońca, bram, domów, miast i początku przedstawiany o dwu głowach zrośniętych potylicami, o dwu twarzach zwróconych w przód i w tył, w przyszłość i w przeszłość.

poleca17%

Obłok

‘myśleć o rzeczach nierealnych, marzyć, fantazjować, śnić’; zwrot; Studenci polonistyki nie mogą bujać w obłokach. – „Cogito”.

Sprawdź także
polecab/d

obnażyć mizerię czegoś/kogoś

Kategoria: Mizeria

‘pokazać, ujawnić bylejakość, słabość czegoś/kogoś’; zwrot; Ta „Matura prawdy” obnażyła mizerię kadr polskiej oświaty. – „Angora”.

polecab/d

obnażyć/pokazać czyjeś prawdziwe oblicze

Kategoria: Oblicze

‘ukazać prawdziwy obraz, charakter kogoś, czegoś’; zwrot; Majewski od kilku tygodni przygotowuje prowokację wobec polityków, obnażając ich prawdziwe oblicze. – „Wprost”.

polecab/d

Obora

‘być w bardzo złym stanie zdrowia, być bliskim śmierci’; zwrot, eufem.; przestarz. księża obora/księże podwórko to eufem. określenie cmentarza, bowiem dawniej na wsiach cmentarze zakładano zazwyczaj na ziemi należącej do proboszcza, oboranej przed ogrodzeniem go płotem lub rzadziej murem; A juści, gdzieżby ta szli, na taki psi czas; rano byli u Kozłów, ale z Magdą jest krucho, na księżą oborę patrzy, to i nic poradzić, nie poradzili. – W. Reymont.

poleca50%

Obowiązek

‘obowiązek (często niezbyt miły), który bezwzględnie trzeba spełnić, od którego nie można się wykręcić’; wyr. rzecz.; Mój psi obowiązek to nie pies, tylko zakupy. – „Victor J”.

polecab/d
poleca67%

obraz nędzy i rozpaczy

Kategoria: Nędza

poleca79%

obraz nędzy i rozpaczy

Kategoria: Rozpacz

‘o czymś mocno zniszczonym, zrujnowanym, o czymś znajdującym się w bardzo złym, opłakanym stanie’; wyr. rzecz., liter. – S. Jachimowicz.

poleca34%

Obraza

Sprawdź także
o
# a b c d e f g h i j k l m n o p r s t u w y z