profil

Aborcja – skutek mezaliansu, ubóstwa, nędzy, nieodpowiedzialności

poleca b/d

Nie tylko charakter kobiet, preferujących doświadczenia inne niż macierzyństwo, skłaniał bohaterki literackie do przerwania ciąży. Niekiedy zmuszała je do aborcji nędza, niemożność zapewnienia godziwego życia sobie i dziecku, rozpacz po stracie partnera, nieodpowiedzialność ojca. Bohaterka głośnej powieści Zofii Nałkowskiej Granica – pochodząca z biednej rodziny córka kucharki Justyna Bogutówna – wdaje się w romans z paniczem, Zenonem Ziembiewiczem. Spotkanie po latach nie osłabia łączącego młodych uczucia i mimo że Ziembiewicz układa sobie życie z pochodzącą z jego sfery Elżbietą Biecką, romans nie wygasa. Zwłaszcza Justyna mocno angażuje się emocjonalnie w ten związek. Jeszcze gdy Ziembiewicz jest kawalerem, zachodzi z nim w ciążę. Ojciec dziecka daje jej pieniądze – nie zmusza do aborcji, ale ofiarując dziewczynie w krytycznym momencie odpowiednią sumę, daje przyzwolenie na przerwanie ciąży, ewentualne dziecko nie interesuje go w ogóle. Romans i przerwana ciąża łamią Justynie życie, zawsze będzie żałować tego kroku i zazdrościć Elżbiecie posiadania dziecka z Zenonem. Być może to właśnie żal za miłością i nienarodzonym dzieckiem popchnie ją do dramatycznego kroku – oślepienia Ziembiewicza kwasem. Ten sam motyw w powieści Nałkowskiej służy wyeksponowaniu małości Zenona, który przekroczył wszelkie granice moralności, ale zapewne także pokazaniu tematu tabu.
Motyw aborcji wprowadziła także Pola Gojawiczyńska do swej powieści o dziewczynach z warszawskich nizin społecznych – Dziewczęta z Nowolipek (przerywają ciążę siostry Raczyńskie: najpierw Amelia – której ukochany młody urzędnik Michałowski nie chce dziecka, oraz Cechna – której kochanek, Henryk, Polak z Wielkopolski, oficer okupacyjnej armii niemieckiej łatwo godzi się na zabieg).

Pokazywanie aborcji w literaturze to jedno, wystąpienia społeczne pisarzy – drugie. Zofia Nałkowska i inni autorzy dwudziestolecia bronić będą praw kobiet, opowiadać się za edukacją seksualną, uczestniczyć np. w odczytach poświęconych tym drażliwym kwestiom. Udział w kampanii o oświatę seksualną i prawo kobiet do aborcji wezmą przede wszystkim Tadeusz Boy-Żeleński – wybitny tłumacz, pisarzKampania w tygodniuku i... lekarz oraz jego przyjaciółka, pisarka, tłumaczka, dziennikarka i... skandalistka Irena Krzywicka:

[Irena Krzywicka] zajęła się sprawami kobiet dowiedziawszy się o kilku wypadkach, jakie zdarzyły się w jej kamienicy na skutek zabiegów pokątnych akuszerek. Jej pomysłem było wyjście z tym na łamy gazet. Namówiła Boya do pisania na ten temat. Uważała, że jego głos, jako lekarza z wykształcenia i jako człowieka powszechnie cenionego, będzie miał inną wagę niż jej. Potem pisali o tym wspólnie. Pierwszą w Warszawie Poradnię Świadomego Macierzyństwa otwarto w październiku1931 roku na Lesznie. W walce o „uprzątnięcie przeżytków” dawnej myśli towarzyszyli im ludzie pióra i medycyny: Paweł Hulka-Laskowski, Wanda Melcer, Maria Morska (...).W 1932 roku ukazał się pierwszy dodatek do najważniejszego wówczas literackiego pisma w Polsce „Życie Świadome”, poświęcony sprawom reformy obyczajowej. Dowcipni mawiali z przekąsem, że „Wiadomości Literackie” zmienią się w „Wiadomości Ginekologiczne”.
(Agata Tuszyńska, Długie życie gorszycielki. Losy i świat Ireny Krzywickiej)

Problem praw kobiet wybuchnie ze zdwojoną siłą w literaturze i pismach społecznych feministek z II połowy XX wieku. Sportretuje feministki i podejmie ich gorące tematy również powieść i film na Zachodzie (Wschód będzie zajęty innymi problemami).

Porównaj

Dziewczęta z Nowolipek, reż. Barbara Sass, Boża podszewka, reż. Izabella Cywińska (na podstawie powieści Teresy Lubkiewicz-Urbanowicz)– motyw usunięcia ciąży przez kochankę Kazika – narzeczonego i późniejszego męża Marianny (nieświadoma niczego Marianna dowie się wszystkiego dopiero po ślubie od byłej kochanki męża, ubogiej kobiety,wykorzystanej i porzuconej przez sędziego)

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 3 minuty

Spis treści