profil

Nieuczciwa droga na tron

poleca 50% 6 głosów

Symbolem nieuczciwie zrobionej kariery może być nieprawnie zdobyta korona. Bezprawnie staje się królem bohater najbardziej znanej tragedii wszech czasów, Hamleta Szekspira, stryj głównego bohatera Klaudiusz. Sprawa okoliczności śmierci zmarłego nagle króla, ojca Hamleta, jest wielce niejasna. Duch starego Hamleta informuje syna, że Klaudiusz dokonał strasznego, podstępnego mordu, a tym samym dopuścił się zbrodni królobójstwa. Nie uszanował też żałoby po zmarłym i w dwa miesiące po śmierci swego brata pojął za żonę wdowę po nim (i matkę młodego Hamleta) Gertrudę. W owych czasach taki ślub z żoną brata uchodził za kazirodztwo...Duch żąda zemsty na królobójcy, który nieuczciwie zdobył koronę.
Podobnie drogę do kariery torują sobie Makbet i jego żona. Tan Glamis, wysłuchawszy przepowiedni czarownic, iż zostanie tanem Kawdoru, a następnie królem, ulega magii tych słów, zwłaszcza gdy spełnia się pierwsza część wróżby. Jego przesadnie ambitna, dążąca do kariery po trupach (także w dosłownym tego słowa znaczeniu) żona skłania męża do zabójstwa króla Dunkana goszczącego w ich zamku. Zbrodnia staje się faktem, król Makbet i jego żona dokonują kolejnych mordów, by zatrzeć ślady królobójstwa, ponoszą jednak ostateczną klęskę – Lady Makbet umiera w obłędzie, Makbet ginie. Tak więc nie cieszą się długo swą królewską karierą.
O koronie dla siebie marzy też książę Janusz Radziwiłł – bohater Potopu Henryka Sienkiewicza. Nadmierne ambicje księcia Janusza i jego kuzyna Bogusława prowadzą ich do zdrady ojczyzny, a w efekcie do zguby, Janusz umiera w samotności, oblegany przez wojska. Więcej szczęścia będzie miał Bogusław, który jednak wielkiej kariery też nie zrobi.

Podoba się? Tak Nie