profil

Pojęcia i wielkości fizyczne opisujące falę

poleca 72% 407 głosów

Źródło fali
Fale mechaniczne nie powstają w próżni.
Źródłem fali jest drgające ciało przekazujące swoje drgania cząsteczkom ośrodka, w którym się znajduje, dzięki czemu fala może się rozprzestrzeniać.
Powierzchnia falowa Powierzchnia falowa to zbiór punktów, w których znajdują się cząsteczki ośrodka będące w tej samej fazie ruchu.
Fala płaska
Fala kulista
Gdy powierzchnia falowa jest płaska, mówimy, że fala jest płaska,a gdy jest w kształcie sfery – że fala jest kulista.
Czoło fali Czoło fali to powierzchnia falowa będąca granicą pomiędzy obszarem,do którego zaburzenie falowe jeszcze nie doszło, a obszarem, w którym już jest obecne.
Promienie fali Promienie fali to linie prostopadłe do czoła fali, wskazujące kierunek rozchodzenia się fali.
Długość fali – λ [m] Długość fali to najmniejsza odległość pomiędzy dwiema powierzchniami falowymi o tych samych fazach.
Okres fali – T [s] Okres fali to okres drgań cząsteczek ośrodka, w którym rozchodzi się fala. Okres jest równy czasowi w jakim fala przebywa drogę równą jednej swojej długości (gdy t=T, to s = λ).
Częstotliwość fali – f [Hz] Częstotliwość fali to częstotliwość drgań cząsteczek ośrodka,w którym rozchodzi się fala.
Częstotliwość fali
Amplituda fali – A [m] Amplituda fali to amplituda drgań cząsteczek ośrodka,w którym rozchodzi się fala.
Prędkość rozchodzenia się fali – v [m/s] Prędkość fali, to prędkość z jaką rozprzestrzenia się zaburzenie jakim jest fala. Wartość prędkości wyraża wzór:
Prędkośc rozchodzenia się fali
Spójne źródła fal Źródła spójne to ciała drgające,których drgania mają tę samą częstotliwość i w każdej chwili znajdują się w tej samej fazie ruchu lub mają niezmienną w czasie różnicę faz. Źródła spójne wykonują drgania w tym samym kierunku.
Fale spójne Fale spójne to fale pochodzące z kilku spójnych źródeł. Fale spójne mają taką samą częstotliwość i niezmienną w czasie różnicę faz.
Energia fali mechanicznej– E [J] Energia fali mechanicznej to suma energii potencjalnej sprężystości i energii kinetycznej, jaką posiadają drgające cząstki ośrodka. Energia ta przenoszona jest do coraz dalszych części ośrodka wraz z rozprzestrzeniającym się zaburzeniem falowym i jest wprost proporcjonalna do kwadratu amplitudy fali: E∼A2.
Natężenie fali – I [W/m2]
Natężenie fali, podobnie jak energia, jest wprost proporcjonalne do kwadratu amplitudy fali: I∼A2.
Natężenie fali I jest to moc P=E/t przenoszona przez jednostkowy element powierzchni S, prostopadłej do kierunku rozchodzenia się fali. Wielkość ta określona jest wzorem:
Natężenie fali wzór
Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 3 minuty

Spis treści