profil

Kamień

poleca b/d

poleca 86% 21 głosów

być komuś kamieniem (młyńskim) u szyi

‘być komuś przeszkodą, ciężarem, utrapieniem’; zwrot, bibl. (Mt 18, 6: „Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza.”); Był dla szefa swojej partii kamieniem u szyi.

poleca 32% 16 głosów

być z kamienia

‘być bezwzględnym, nieustępliwym, nieczułym, niemiłosiernym’; zwrot; (...) z kamienną robił to powagą/a może sam też był z kamienia. – T. Karpowicz.

poleca 90% 10 głosów

coś idzie jak z kamienia

‘coś idzie z wielkim trudem, bardzo wolno, mozolnie’; zwrot; Twórcy się na kamieniu rodzą. Bez wątpienia,/dlatego mi pisanie idzie jak z kamienia. – A. Marianowicz.

poleca 47% 60 głosów

jak kamień w wodę

‘bez śladu’; wyr. określ. (najczęściej w połączeniu z czas.: zniknąć, przepaść, zaginąć ).

poleca 81% 119 głosów

kamień milowy

‘ważne wydarzenie, epokowy wynalazek, coś, co jest początkiem wielkich zmian’; wyr. rzecz., hist. Był to kamienny słupek, który wskazywał odległość na rzymskich drogach; Zawsze uważałem, że ten wynalazek można uznać za kamień milowy. – Internet; Pierwszy amerykański film Polańskiego uznano za kamień milowy w rozwoju gatunku.

poleca 82% 48 głosów

kamień obrazy

‘powód oburzenia, konfliktu, skandalu’; wyr. rzecz., bibl. (np. Iz 8, 14: „On będzie kamieniem obrazy i skałą potknięcia się dla obu domów Izraela.”).

poleca 84% 343 głosów

kamień spadł komuś z serca

‘ktoś odczuł ulgę, kiedy pozbył się problemu, zmartwienia’; zwrot; Tak się cieszę, po prostu kamień spadł mi z serca. – TVP 2.

poleca 51% 481 głosów

kamień węgielny

‘pierwsza cegła wmurowana, często z aktem erekcyjnym, w fundament nowego obiektu’; ‘podstawa czegoś, początek’; wyr. rzecz., dawn. ‘narożny kamień, na którym wspiera się węgieł budynku’; bibl. (np. Ps 118, 22: „Kamień odrzucony przez budujących stał się kamieniem węgielnym.”).

poleca 50% 20 głosów

kląć w żywy kamień

‘przeklinać dosadnie, być wulgarnym’; zwrot; Jęz.

poleca 72% 38 głosów

(nie) rodzić się na kamieniu

‘być kimś wyjątkowym, wartościowym’; zwrot; Twórcy się na kamieniu rodzą. Bez wątpienia,/dlatego mi pisanie idzie jak z kamienia. – A. Marianowicz.

poleca 80% 44 głosów

nie zostawić kamienia na kamieniu/nie pozostanie kamień na kamieniu

‘zniszczyć doszczętnie, zaprzepaścić wszystko; nic nie zostawić; szczególnie w odniesieniu do budynków, miast’; zwrot, bibl. (Mt 24, 2: „Lecz On rzekł do nich «Widzicie to wszystko? Zaprawdę powiadam wam, nie zostanie tu kamień na kamieniu, który by nie był zwalony».”).

poleca 64% 33 głosów

obrzucić/obrzucać kogoś, rzucić/rzucać w kogoś kamieniami

‘potępić, potępiać kogoś’; zwrot, bibl. (J 8, 7: „Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamieniem.” Słowa Jezusa skierowane do faryzeuszy, którzy przyprowadzili mu cudzołożnicę, aby ją osądził.); Gdy się myśli o obrzuconym tak ciężkimi kamieniami Herbercie, przypominają się słowa, które napisał J. Swift (…). – W. Łysiak

poleca 54% 26 głosów

o rzut kamieniem

‘niedaleko, w pobliżu’; wyr. określ.

poleca 83% 17 głosów

spać jak kamień

‘spać bardzo mocno, głębokim snem’; zwrot; Po całym dniu nerwówki zasnąłem jak kamień i obudziłem się dopiero przed południem. – Internet; wybacz że śpię jak kamień/a ty bezsenne spędzasz noce – J. Trznadel.

poleca 65% 313 głosów

trafiła kosa na kamień

‘trafił ktoś mądry, chytry, przebiegły na równego sobie przeciwnika, trafił swój na swego’; fraza, roln.

poleca 58% 57 głosów

wrzucić kamień do czyjegoś ogródka

‘przy okazji, podczas rozmowy, wypowiedzieć złośliwą uwagę, opinię pod czyimś adresem’; zwrot; Proszę więc rzucać kamienie do swego ogródka – i bić się we własne piersi. – „Czwarty Wymiar”.

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji: