profil

Uzależnienie

poleca b/d

rzecz. n

(psych., med.) zależność od jakiegoś czynnika, powodująca, że normalne funkcjonowanie bez niego staje się trudne lub niemożliwe, nałóg.

 

W związku z niepokojąco rosnąca liczbą uzależnień (D. lm) wśród młodzieży w wieku szkolnym, dyrekcja liceum zorganizowała specjalne spotkanie z psychologiem.
Najczęstszym uzależnieniem (N. lp) są papierosy, choć zdarzają się oczywiście osoby uzależniające się w tak młodym wieku od alkoholu i narkotyków. Pojawiają się także nowe uzależnienia (M. lm), np. od Internetu.

 

KOMENTARZ
Charakterystyczne dla uzależnień jest to, że w pierwszej fazie kontaktu z czynnikiem uzależniającym osoba, która go przyjmuje jest przekonana, że się nie uzależni. Po jakimś czasie jednak, organizm przyzwyczaja się do obecności czynnika uzależniającego (np. nikotyny) i zerwanie z nałogiem jest bardzo trudne.
Uzależnienie jest słowem pochodnym od czas. uzależnić, oznaczającego przyzwyczaić do czegoś, zmusić, przyporządkować.
Antonim (SPJ) uniezależnić, znaczy coś zupełnie odwrotnego, np. Ojciec opowiadał, że w wieku 18 lat rozpoczął pracę w fabryce i przez to całkowicie uniezależnił się finansowo od rodziców.
Specjalistyczne działania przeciw uzależnieniom to profilaktyka uzależnień, a leczenie nałogów jest fachowo nazywane terapią uzależnień.

Pierwotna postać

Psychoterapia
(pomoc psychologiczna, terapia rodzinna, terapia uzależnień)
Celem nauki na kierunku psychoterapia jest nabycie umiejętności sprawnego i profesjonalnego pomagania.
Szeroki zakres materiału pozwala na kształcenie umiejętności w zakresie terapii indywidualnej, rodzinnej, terapii osób uzależnionych oraz działań terapeutycznych w zakresie interwencji kryzysowej,

(www.psychologia.org)

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Uzależnienie