profil

Rehabilitacja

poleca 55% 11 głosów

rzecz. ż

  1. oczyszczenie kogoś z postawionych wcześniej zarzutów, przywrócenie dobrego imienia, uniewinnienie.
  2. działanie lecznicze, polegające na przywróceniu sprawności chorym lub kontuzjowanym narządom poprzez zestaw specjalnych ćwiczeń, masaż, gimnastykę itp.

 

(w zn. 1.) Polityk podejrzany o popełnienie przestępstwa gospodarczego tuż po procesie i swojej całkowitej rehabilitacji (Ms. lp, ident. w D. i C. lp) postanowił wrócić do pracy. Wiele podobnych rehabilitacji (D. lm) nie zmieniło jednak faktu, że niesłusznie oskarżeni na długo utracili część społecznego zaufania.

(w zn. 2.) Pani Monika złamała nogę. Gdy zdjęto jej gips, musiała poddać się jeszcze długotrwałej rehabilitacji (C. lp, ident. w D. i Ms. lp). Zabiegi rehabilitacyjne okazały się długie i bolesne.

 

KOMENTARZ
Słowo rehabilitacja często odnosi się do osób, które represjonowane z powodów politycznych przez rząd swojego kraju, po jakimś czasie zostają zrehabilitowane, czyli przyznaje się, że nie były winne zarzucanych im czynów (często były to bardzo poważne oskarżenia, np. o próbę obalenia siłą obowiązującego ustroju). Zdarza się, że do rehabilitacji dochodziło już po śmierci osoby oskarżonej (zob.też cytat).

Pochodzenie:

zrehabilitowany – oczyszczony z zarzutów lub ktoś, kto powrócił do zdrowia dzięki zabiegom rehabilitacyjnym,
rehabilitant (ż rehabilitantka) – specjalista przeprowadzający zabiegi rehabilitacyjne,
rehabilitacyjny – związany z rehabilitacją.

Pierwotna postać

Rosja obchodzi Dzień Pamięci Ofiar Represji
Zrehabilitowaliśmy 775 tys. ofiar represji politycznych – ogłosiła wczoraj rosyjska prokuratura generalna w Dniu Pamięci Ofiar Represji. Ponadto prokuratura zadeklarowała, że zakończyła „etap przeglądu wszystkich wniosków rehabilitacyjnych”. Nie oznacza to końca procesu rehabilitacji, bo w rosyjskich sądach nadal toczą się rozprawy związane ze sporem o interpretację ustawy o rehabilitacji. Prokuratura rozumie ją jako anulowanie ważnych wyroków i dlatego odmawia rehabilitacji m.in. ostatniego cara Rosji oraz ofiar Katynia, które zgładzono na mocy decyzji pozasądowych.


(„Gazeta Wyborcza”, 31.10.2006)

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Rehabilitacja