profil

Przetarg

poleca b/d

rzecz. m

  1. forma wyboru oferty na wykonanie jakiejś usługi lub sprzedaż towaru, polegająca na określeniu przedmiotu i oficjalnym (otwartym) zaproszeniu firm do zgłaszania ofert; z reguły przetarg wygrywa firma, która po ocenie dokonanej przez komisję przedstawiła najkorzystniejsze warunki realizacji zamówienia.
  2. publiczna oferta sprzedaży (najczęściej nieruchomości), w której zakupu dokonuje osoba, oferująca najwyższą cenę.

 

(w zn. 1.) Uniwersytet ogłosił przetarg (M. lp) na wykonanie remontu instalacji elektrycznej. Do przetargu (D. lp, ident. w Ms. lp) zgłosiło się wiele firm. W ciągu ostatniego roku uczelnia ogłosiła 6 przetargów (D. lm) na różne prace remontowe i modernizacyjne.

(w zn. 2.) Pan Kowalski wygrał przetarg (B. lp) na zakup mieszkania z zasobów miasta. Do przetargu (D. lp, ident. w Ms. lp) stanęło czterech kupujących, ale pan Kowalski zaoferował najwyższą kwotę.

 

KOMENTARZ
W zn. 1. przetargi są wymagane we wszystkich instytucjach, dysponujących środkami publicznymi, czyli pochodzącymi ze skarbu państwa (np. publiczna służba zdrowia, szkolnictwo, muzea państwowe itp.). Przetarg w zn. 2. jest rodzajem licytacji – każda osoba stająca do przetargu musi zapłacić obowiązkową kwotę (tzw. wadium), która podlega zwrotowi w wypadku przegrania przetargu oraz stanowi rodzaj zabezpieczenia, że zwycięzca nie wycofa się z kupna.

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:
Podobne teksty:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Przetarg