profil

Matactwo

drukuj
satysfakcja 70 % 75 głosów

rzecz. n

postępowanie pełne krętactw, intryg, działanie podstępne, nieuczciwe.

 

Wczorajsze gazety poinformowały o wykryciu matactw (D. lm) wśród urzędników i lekarzy zajmujących się przyznawaniem rent. Pewne osoby, chociaż nic im nie dolegało, otrzymywały renty, a ich historia choroby była zastępowana dokumentacją osób naprawdę chorych. Na matactwie (Ms. lp) został przyłapany jeden z lekarzy, kiedy umieszczał w dokumentacji zdrowej osoby zdjęcie rentgenowskie chorej nogi kogoś zupełnie innego.

 

KOMENTARZ
Słowo matactwo pojawia się zazwyczaj przy okazji głośnych śledztw, procesów itp. Wtedy jest bardzo często obecne w mediach. W języku mówionym spotkamy się z nim bardzo rzadko, zazwyczaj jest zastępowane przez krętactwo, intryganctwo, ewentualnie manipulację.
Możemy jeszcze usłyszeć rzecz. mataczenie (lm mataczenia), który jest utworzony od czas. mataczyć.
Ze słowem matactwo kojarzy się pokrewny (rzadki) rzecz. matacz, czyli ktoś, kto mataczy, potocznie: krętacz, oszust, blagier.

Pierwotna postać

JP: Panie przewodniczący, ja przypomnę pańskie słowa dokładnie: „...myślę, że wiele nieprawidłowych zdarzeń w tym ciągu się znalazło. Tak w potocznym znaczeniu słowa mataczeni, mogę to przyjąć, że doszło do mataczenia...”.
JB: Tak. Po kilkakrotnym powtarzaniu tego słowa przez pana posła Rokitę, z tymi zastrzeżeniami być może niefortunnie zgodziłem się na jego użycie, ale myślę, że problemem nie jest to słowo, tylko stwierdzenie faktów.
JP: Ale to znaczy, były mataczenia, czy ich nie było?
JB: Ja wolałbym zostać w takim razie przy tym, co ja mówiłem. To nieprawidłowości, niejasności, błędy. To wszystko było.

PR pr. 3., Salon Polityczny Trójki, 11.03.2003, fragment wywiadu przeprowadzonego przez Jolantę Pieńkowską (JP) z Juliuszem Braunem (JB) byłym przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; sprawa dotyczyła wypowiedzi tego ostatniego przed komisją śledczą badającą sprawę korupcji na szczytach władzy (tzw. Afera Rywina).

Przydatne hasło? Tak Nie