profil

Dyktatura

poleca 70% 10 głosów

rzecz. ż, br. lm

sposób sprawowania rządów w państwie narzucony społeczeństwu; dyktaturę często wprowadzano siłą, wyklucza ona udział społeczeństwa w wybieraniu władz i prowadzi do ograniczenia podstawowych swobód obywatelskich, a nawet terroru wewnątrz państwa

 

W czasach dyktatury (D. lp) stalinowskiej wiele osób uznanych za przeciwników ustroju socjalistycznego zostało skazanych na zesłanie i uwięzionych w obozach pracy, tzw. łagrach. Dyktaturze (C. lp, ident. w Ms. lp) hitlerowskiej chodziło przede wszystkim o wyeliminowanie mniejszości narodowych i głoszenie idei o rasie wybranej, która powinna sprawować rządy nad światem.

Pochodzenie:

dyktat – rozkaz, polecenie,
dyktator – przywódca sprawujący władzę dyktatorską, narzuconą siłą,
dyktatorski – związany z dyktaturą; w potocznej mowie nazywa się taką cechą osoby władcze, narzucające swoje zdanie, nie znoszące sprzeciwu, np. – Nie mogę dogadać się z szefem ze względu na jego dyktatorskie zapędy – powiedziała pani Jola. – wczoraj powiedział, że to on decyduje, o której godzinie mamy przychodzić do pracy, i może nam też dowolnie wydłużyć pobyt w biurze bez uprzedzenia!

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Spis treści
  • Dyktatura