profil

Informatyka

poleca 30% 40 głosów

rzecz. ż

nauka zajmująca się całością zagadnień związanych z opracowywaniem informacji, jej przechowywaniem, transmisją i wykorzystaniem w komputerach.

 

Paweł stara się wiedzieć jak najwięcej o współczesnej informatyce (Ms. lp, ident. w C. lp). Spodziewa się, że techniki informatyczne będą ciągle się rozwijały, i dlatego chciałby studiować informatykę (B. lp).

 

KOMENTARZ
Termin informatyka rozpowszechnił się w języku polskim niedawno, wcześniej posługiwano się starszym i bardziej ogólnym terminem cybernetyka. Określa się nim systemy, które, w dużym stopniu funkcjonują samodzielnie (roboty, komputery). Ciekawe zastosowanie członu cyber- zaproponował S. Lem, tworząc liczne neologizmy (SPJ), zob. cytat.

Pochodzenie:

informatyk – ten, kto zajmuje się informatyką,
informatyczny – związany z informatyką.

Pierwotna postać

Król Poleander Partobon (...) cenił nade wszystko cybernetykę jako sztukę wojenną. Królestwo jego roiło się od maszyn myślących, bo Poleander rozmieszczał je wszędzie, gdzie tylko mógł; (...) Pięknie było na planecie, bo król nie tylko dekretami nakazywał to, co istniało dawniej, cybernetycznie doskonalić, ale i nowe całkiem wprowadzał ustawami porządki. Tak więc produkowano w jego królestwie cyberaki i cyberosy brzęczące, a nawet cybermuchy; te pająki chwytały mechaniczne, gdy nazbyt obrodziły.
(Stanisław Lem, Bajka o maszynie cyfrowej, co ze smokiem walczyła, z tomu Cyberiada)

Obecna postać

Z terminem informatyka wiąże się bogate słownictwo związane z:
– gromadzeniem i rozpowszechnianiem danych, np. Internet, elektroniczny (poczta elektroniczna), sieć, haker, wirus komputerowy, bit, bajt i wiele innych,
– programowaniem, np. program, oprogramowanie, programista, system, systemowy itd.

Ciekawostki

Przyjęło się nazywać informatykami wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób zajmują się komputerami, tymczasem liczba rozmaitych profesji składających się na informatykę jest dziś bardzo duża. Dlatego ktoś, kto składa komputery z gotowych części to technik komputerowy, posiadający wiedzę o budowie komputerów, a także o ich funkcjonowaniu, ale niekoniecznie zajmujący się tworzeniem oprogramowania; programista to osoba, która programuje, czyli tworzy nowe programy komputerowe; siecią komputerową lub system komputerowy w przedsiębiorstwie zajmuje się administrator sieci. Nazw specjalności związanych z informatyką jest przynajmniej kilkanaście.

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:
Podobne teksty:

Materiał opracowany przez eksperta

Spis treści
  • Informatyka