profil

Atomowy

poleca 17% 6 głosów

przym.

  1. właściwy dla atomu.
  2. związany z energią atomową i jej wykorzystaniem zarówno do celów pokojowych, jak i wojennych (w zn. 2) synonimy (SPJ): jądrowy, nuklearny.

 

(w zn. 1.) Nauczyciel chemii tłumaczył uczniom, na czym polega układ okresowy pierwiastków, czyli ich uporządkowanie i zestawienie wg rosnącej liczby atomowej.

(w zn. 2.) Kilkadziesiąt lat temu nadzieję pokładano w wykorzystaniu energii atomowej (D. lp, ident. w C. i Ms. lp) Wielu naukowców prognozowało, że będzie to jedyna szansa dla ludzkości po wyczerpaniu naturalnych źródeł energii, takich jak węgiel czy ropa naftowa. Powstały liczne elektrownie atomowe, których działalność obecnie spotyka się z coraz większą krytyką organizacji ekologicznych w związku z zagrożeniem, jakie mogą nieść ze sobą awarie reaktorów atomowych.

 

KOMENTARZ
Słowo atomowy w czasie wczesnych prac nad wykorzystaniem energii atomowej nie budziło złych skojarzeń. Jednak koniec II wojny światowej i zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki w 1945 r. oraz późniejszy tzw. wyścig zbrojeń i „zimna wojna”, kiedy ludzkość stała przed ewentualnością wybuchu konfliktu atomowego w skali globalnej, sprawiły, że słowo to zaczęło się pojawiać np. w zestawieniach: konflikt atomowy, zagłada atomowa. Na negatywne zabarwienie wyrazu miał wpływ także problem elektrowni atomowych, które stały się kłopotliwe i niebezpieczne ze względu na problemy ze składowaniem odpadów promieniotwórczych i możliwość awarii, podobnej do tej w elektrowni w Czarnobylu (Ukraina) w 1986 r.

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Atomowy