profil

Typy wiązań chemicznych

poleca 67% 618 głosów

Wiązanie jonowe polega na wzajemnym elektrostatycznym oddziaływaniu przeciwnie
naładowanych jonów powstałych w wyniku przejścia jednego lub kilku elektronów z danego atomu na drugi, bardziej elektroujemny. Wiązania jonowe występują w związkach jonowych (np. w cząsteczkach wielu soli, jak choćby NaCl czy fosforany).
Wiązanie kowalencyjne niespolaryzowane
polega na uwspólnieniu pary lub par niesparowanych elektronów przez atomy o identycznych lub zbliżonych wartościach elektroujemności. Obecne jest w dwuatomowych cząsteczkach gazów i łańcuchach węglowych związków organicznych.
Wiązanie kowalencyjne spolaryzowane
powstaje na skutek silniejszego przyciągania wspólnej pary lub par elektronów przez bardziej elektroujemny atom. Występuje np. w cząsteczce H2O lub NH3.
Wiązanie koordynacyjne to wiązanie, w którym jedna lub kilka wspólnych par elektronów pochodzi od jednego atomu, a drugi daje tylko dla tych par niewypełnioną przestrzeń orbitalną (lukę elektronową). Występuje w związkach koordynacyjnych – kompleksowych (np. kompleks żelazo-porfirynowy w hemoglobinie, witaminie B12, chlorofilu). Wiązanie koordynacyjne stanowi szczególny przypadek wiązania kowalencyjnego

Zapamiętaj

Różnica elektroujemności pierwiastków tworzących wiązanie może stanowić kryterium rodzaju wiązania.
Przyjmuje się, że gdy:
0 ≤ ΔΕ < 0,4 ⇒ wiązanie kowalencyjne niespolaryzowane,
0,4 ≤ ΔΕ ≤ 1,7 ⇒ wiązanie kowalencyjne spolaryzowane,
ΔΕ > 1,7 ⇒ wiązanie jonowe.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści