profil

Charakterystyka Aliny

drukuj
satysfakcja 86 % 924 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Alina jest jedną z głównych bohaterek dramatu Juliusza Słowackiego pt. "Balladyna". Jest młodszą siostrą tytułowej Balladyny. Mieszka wraz z nią i matką (wdową) w ubogiej leśnej chatce.

Alina jest piękną dziewczyną o różanej cerze i fiołkowych oczach. Ma jasne,złociste włosy splecione w warkocz. W oczach Kirkora jawi się aniołem ("Ta jako złote na zorzy aniołki").

Uroda młodszej córki wdowy była jakby odbiciem jej charakteru. Była wesoła, szczera, pogodna. Swą szczerość ujawnia w czasie rozmowy z Kirkorem, mówiąc: "Kocham... ach, nie dlatego,że Kirkor jest bogaty". Bardzo kochała matkę i siostrę. Mówi, że gdyby Kirkor ją poślubił,zabrałaby je obie ze sobą do jego zamku. Życie w biedzie i ciężka praca nie martwią jej i nie sprawiają większych trudności. Przyjmuje swój los w spokoju i stara się być szczęśliwa. Jest także bardzo otwrta,serdeczna i dobroduszna dla innych. Alina jest wzorową córką i siostrą. Lubi pomagać w domu, nawet pracuje za siostre-wynika to z jej dobroci. W stosunku do matki jest serdeczna i czule się o nią troszczy,chętnie zastępuje w pracy. Widać to, gdy mówi:"... jutro odpoczywa matka,a my z siostyrzycą idziemy na żniwo. Słoneczko lubi twoją główkę siwą i leci na nią by natretna osa... ". Wie, że matka jest już w podeszłym wieku i dlatego stara się wyręczać. Troszczy się nie o siebie, lecz o bliźnich. Okazuję się jednak łatwowierna i naiwna. Jej ufność staje się dla niej zgubą. Nie podejrzewa, żę niebezpieczeństwo może zagrażać jej ze strony siostry. Jest ukazana jako niewinna i krucha istota, zamordowana przez siostrę. Jednak po śmierci Alina nie przestaje odgrywać ważnej roli. Najpierw jej postać przybiera Goplana,aby dręczyć Balladyne, potem możliwość jej wskrzeszenia oferuje morderczyni Pustelnik. Sam duch zamordowanej pojawia się podczas uczty na zamku,ale jest widziany tylko przez Balladynę.

Uważam,że szczera i prostolinijna Alina to postać pozytywna,a także dobry przykład wzorowej córki i siostry.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (35) Brak komentarzy
23.5.2011 (17:24)

Super :* kc kto to napisal

19.5.2011 (18:35)

Jest zajebiste tylko musiałem trochę przekształcić ale tak to jest spoko :D :P

9.5.2011 (16:18)

superdostałam 6 (tylko troche przekształciłam )<xD>